• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg

Kochany; cudze chwalicie…

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”; przysłowie to potwierdza się również w naszym regionie. Kochany to miejsce gdzie można podziwiać piękną przyrodę i poznać trudną lekcję naszej historii z II wojny światowej.

Kochany to maleńka osada położona głęboko w Lasach Janowskich w gminie Pysznica. Rowerami dojedziemy z wielu stron, natomiast najdogodniej możemy dojechać z Jastkowic od strony Leśniczówki Ludian. Początki tej miejscowości sięgają XVIII w. Mieszkańcy zajmowali się wytwórnią mazi i terpentyny. W okresie międzywojennym osada leśna składała się z 17 gospodarstw. W okresie okupacji hitlerowcy wybudowali linię kolejki wąskotorowej, która służyła do eksploatacji pobliskich lasów. Położenie wioski dawało dobre zaplecze dla partyzantów. 29 września 1942 r. Niemcy zamordowali 35 mieszkańców w odwecie za pomoc udzielaną partyzantom. Dokonano wtedy pacyfikacji wsi.

Dzisiaj milczącym świadkiem tej historii jest wyludniona miejscowość, która przywołuje te wydarzenia. Pola i łąki zarosły lasami. Pomnik i coroczna msza św. w tym miejscu budują naszą pamięć i są lekcją historii w naszym regionie.

Piękne stawy i urok tego miejsca przywołują turystów. Również i my lubimy to miejsce, gdzie można trochę odpocząć, miło spędzić czas i podziękować Bogu za wspaniałe dzieła przyrody. Wieża widokowa daje już inne spojrzenie na Kochany, ale tylko dla odważnych.Uśmiech

Kochany – cudze chwalicie swego nie znacie.

 

 

 
World's Top Web Hosting providers awarded and reviewed. Find a reliable green hosting service, read greengeeks review
Data - imieniny
Poniedziałek, 19 marca 2018 r.
imieniny: Józefa, Bogdana
Facebook
Obrazki z pielgrzymek
Kanonizacja
Jan Paweł II został ogłoszony świętym 27 kwietnia 2014 r.,
w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
Czas ucieka...
Odwiedziny
Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 
Statystyki
Użytkowników : 3396
Artykułów : 175
Odsłon : 210853