• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg

Pierwsza rocznica śmierci śp. Ks. Kanonika Andrzeja Sekulskiego

W środę 7 października 2015r minęła pierwsza rocznica śmierci ks. Andrzeja Sekulskiego pierwszego proboszcza parafii i budowniczego naszego kościoła. Mszę św. o godz. 17 odprawił ks. Kanonik Tadeusz Mach bliski przyjaciel zmarłego ks. Andrzeja. Po mszy św. udaliśmy się na cmentarz, gdzie przy grobie zmarłego proboszcza młodzież prowadziła modlitwy.

W niedzielę 11 października 2015r w rocznicę pogrzebu w kościele o godz. 17 odbyła się uroczysta msza św., której przewodniczył ks. Biskup Edward Frankowski. Msza św. z udziałem kapłanów, Gminy, Zespołu Szkół w Kłyżowie, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz wiernych była wyrazem wdzięczności dla ks. Andrzeja Sekulskiego za jego pracę i poświęcenie dla parafii. Po mszy św. została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa, która jest wyrazem szacunku i uznania dla zmarłego proboszcza i budowniczego kościoła. Wdzięczni parafianie w modlitwie i w sercu zachowują osobę ks. Andrzeja Sekulskiego.

 

Ks. kanonik Andrzej Sekulski urodził się 10 października 1934 roku w Rudniku nad Sanem. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie otrzymał w dniu 5 czerwca 1959 roku. Jako wikariusz pracował w Trześni, Pysznicy, Jaśle, Dukli, Strzyżowie. Będąc po raz drugi wikariuszem w Pysznicy już w roku 1970 dojeżdżał do Kłyżowa, aby katechizować dzieci. W punkcie katechetycznym odprawiano także Msze św., później modlono się w kaplicy, a następnie w drewnianym kościółku powstałym z przerobionego budynku mieszkalnego.

Parafia w Kłyżowie została ustanowiona dekretem ks. biskupa Ignacego Tokarczuka z dnia 14 czerwca 1974 roku i jej pierwszym proboszczem został ks. Andrzej Sekulski. Od samego początku z ojcowską troską i oddaniem zabiegał o rozwój życia religijnego parafian. W swojej książce ten czas tak opisał: „ Tworzenie, pielęgnowanie i rozwijanie życia religijnego było priorytetem działalności duszpasterskiej. Dlatego wszystkie nabożeństwa, dni modlitwy i zachowanie porządku i pewnej dyscypliny było szczególną troską księdza, ponieważ należało mieć przed oczyma przyszłość parafii oraz następców. Wymagało to więc dalekowzrocznego spojrzenia i przemyślenia. Należało budować na fundamencie już istniejącym, a nie burzyć, bo się zaczyna nowa era. Ta rozwaga, roztropność, szacunek dla ludzi, mądre wymagania, pewna skromność zostały zachowane i przestrzegane. We wszystkie sprawy byli włączeni parafianie, którzy bardzo chętnie i ofiarnie, z zapałem neofitów angażowali się w życie i tworzenie parafii”.

Ksiądz kanonik nie szczędził swojego zdrowia, czasu i sił, by we współpracy z parafianami utworzyć parafię, wybudować kościół, plebanię i utworzyć cmentarz. W czerwcu 1981 roku ruszyły pierwsze prace nad budową kościoła. Poświęcenia oraz wmurowania kamienia węgielnego i dokumentu erekcyjnego dokonał ks. biskup Tadeusz Błaszkiewicz podczas uroczystości odpustowych. Pomimo wielu przeszkód i trudności związanych z budową świątyni - ks. Sekulski nie poddawał się, ufając Bogu działał i innym dodawał otuchy. Historyczny dzień wieńczący trud pracy, ofiar i modlitw nastąpił 15 sierpnia 1983 roku, kiedy to ks. biskup Ignacy Tokarczuk poświęcił kościół. Uroczysta konsekracja świątyni z udziałem ks. biskupa Wacława Świerzawskiego odbyła się na zakończenie misji świętych w dniu 17 października 1999 roku.

W 1997 roku ks. Andrzej Sekulski został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Konkatedralnej w Stalowej Woli. Uchwałą Rady Gminy Pysznica z dnia 30 czerwca 2014 roku ks. kanonikowi Andrzejowi Sekulskiemu nadano tytuł „Zasłużony dla Gminy Pysznica”.

Ksiądz kanonik Andrzej Sekulski, budowniczy kościoła i pierwszy proboszcz parafii w Kłyżowie, kapłan i człowiek o wielkim sercu - odszedł do domu Ojca w dniu 7 października 2014 roku, w święto Matki Bożej Różańcowej. Zawsze swoim dobrym kapłańskim sercem był blisko każdego napotkanego człowieka. Był dla nas wzorem do naśladowania, ojcem duchowym, bratem i nauczycielem. Wielokrotnie dawał nam dowody swojej troski i prawdziwego zaangażowania, postawy pokory i zdecydowania. Uczył nas, jak być sobą, odpowiedzialnym za siebie, za rodziny i innych ludzi. Uczył szanować i akceptować drugiego człowieka.

Dzisiaj obchodząc uroczyście pierwszą rocznicę śmierci księdza kanonika, dziękujemy Bogu Ojcu za to, że dał nam takiego kapłana i prosimy o nagrodę wieczną dla niego.

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie...

 

 
World's Top Web Hosting providers awarded and reviewed. Find a reliable green hosting service, read greengeeks review
Data - imieniny
Wtorek, 23 stycznia 2018 r.
imieniny: Ildefonsa, Rajmunda
Facebook
Obrazki z pielgrzymek
Kanonizacja
Jan Paweł II został ogłoszony świętym 27 kwietnia 2014 r.,
w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
Czas ucieka...
Odwiedziny
Naszą witrynę przegląda teraz 74 gości 
Statystyki
Użytkowników : 1989
Artykułów : 175
Odsłon : 206164