Liturgiczna Służba Ołtarza

Ministranci i lektorzy to grupa młodzieżowo – dziecięca, która podobnie jak Schola, działa bardzo prężnie przy parafii w Kłyżowie.

Służą przy ołtarzu Bogu i ludziom od 1974 roku, kiedy została utworzona parafia. Obecnie jest to liczna grupa - 36 osób. Podzieleni są na 6 grup, które prowadzą Lektorzy. Do zadań i obowiązków lektora należy nie tylko przygotowanie czytań, ale również dbanie o przygotowanie wszystkich czynności liturgicznych. Każdy lektor stara się o to, by jego grupa była niezawodna oraz by otrzymała jak najwięcej punktów.

A najwięcej punktów to uśmiech Pani Kościelnej i Pana Kościelnego. Śmiech

W naszej grupie jest dwóch Prezesów, którzy w Radomyślu nad Sanem ukończyli roczny kurs ceremoniarza.

Przygotowanie i dopilnowanie wszystkich ceremonii liturgicznych spada na nich. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza wtedy gdy wszyscy zgłaszają się do funkcji liturgicznych Uśmiech

Są jeszcze w naszej grupie Seniorzy. Jest obecnie dwóch, nie znaczy że są na emeryturze, ale w pierwszej kolejności do służenia dopuszczają młodszych.

Ministranci i Lektorzy to silna grupa nie tylko przy ołtarzu. Również na boisku potrafią pokazać swoje walory o czym przekonali się ministranci z naszego Dekanatu.

Ministrantom gratulujemy I miejsca.

Kandydaci czekają na przyjęcie do grupy ministrantów i nie mogą się doczekać, kiedy będą mogli służyć w czasie mszy św.

Obowiązki lektora:

Przed Mszą św.

*Przyjść 20 minut przed Mszą św.

*Pomodlić się!

*Sprawdzić w kalendarzu charakter dnia

*Dopilnować, aby przygotowano: kielich, wino, hostię, ampułki i umieszczono je w odpowiednim miejscu

*Przygotować czytanie

*Przypilnować, aby była cisza w zakrystii (w zakrystii może przebywać tylko grupa z dnia i lektorzy)

*Wyznaczyć osoby do asysty przy ubieraniu księdza.

Po Mszy św.

*Wyznaczyć do sprzątnięcia szat liturgicznych

*Wyznaczyć do sprzątnięcia paramentów liturgicznych: kielicha, ampułek, mszału, lekcjonarza.

*Sprawdzić ogólny porządek w zakrystii: krzesła, komże, księgi liturgiczne.

*Lektor wychodzi ostatni.

Sobota, 23 września 2017 r.
imieniny: Bogusława, Tekli
Odsłon : 196367