• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg

Pielgrzymka na Podlasie i Warmię


Kłyżów – Sokółka – Gietrzwałd – Święta Lipka

Z pamiętnika pielgrzyma

20.07.2013r.

W drogę wyruszyliśmy o świcie, powierzając się opiece Matki Bożej i prosząc o wstawiennictwo, w mniej lub bardziej prywatnych intencjach u Jej Syna. Rozśpiewani i lekko zachrypnięci, dotarliśmy około południa do Sokółki. Przebogata historia tego miasteczka, leżącego nieopodal polsko-białoruskiego przejścia granicznego sprawiła, że mieszkają tu Polacy, Białorusini, Litwini i Tatarzy. Sokółka zyskała miano stolicy polskiego orientu.

Nas – pielgrzymów, przywiodła do tego miejsca potrzeba pomodlenia się przed otoczonym kultem obrazem Miłosierdzia Bożego oraz poznanie przebiegu wydarzenia eucharystycznego, dotyczącego niezwykłej przemiany konsekrowanego komunikantu. Po krótkiej adoracji Cząstki Ciała Pańskiego, umieszczonej w bocznej kaplicy kościoła pw. Św.Antoniego Padewskiego opuściliśmy Sokółkę.

Niezaspokojona chęć obcowania z historią spowodowała, że zbaczając nieco z drogi przejechaliśmy obok Pól Grunwaldu, by dotrzeć z niewielkim opóźnieniem do Gietrzwałdu, zwanego polskim Lourdes. Urzekło nas piękno niewielkiego, stojącego na wzgórzu, gotyckiego kościoła. Ściany świątyni odbijały się czerwienią palonej cegły od otaczającej ją zieleni.

Po kolacji i Mszy św. odprawionej przez naszego proboszcza ks. Tadeusza Paska w kaplicy Domu Pielgrzyma, udaliśmy się na nocleg.

21.07.2013r.

Kiedy ranne wstały zorze, nasze dziarskie seniorki powędrowały po wodę do źródełka. O godzinie 7.00 byliśmy na odsłonięciu słynącego łaskami obrazu Najświętszej Maryi Panny, nazwanej przez Prymasa Tysiąclecia – Królową Warmii.

Gietrzwałd jest słynny z powodu mających tu miejsce objawień Najświętszej Maryi Panny. Objawienia gietrzwałdzkie miały miejsce dziewiętnaście lat po objawieniach w Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co miało szczególne znaczenie na terenach zaboru pruskiego, które były poddawane w tamtym czasie intensywnej germanizacji.

Kolejnym etapem naszej pielgrzymki było Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce. Z.powodu licznych grup pielgrzymów przybywających tutaj już od XV wieku, Święta Lipka często nazywana jest „Częstochową Północy". Święta Lipka - to także obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Początki Sanktuarium Maryjnego sięgają XIV w., kiedy to w Kętrzynie skazanemu na śmierć objawiła się Matka Boska i poprosiła o wyrzeźbienie jej postaci z Dzieciątkiem. Mając w oczach obraz Pięknej Pani, w oczekiwaniu na egzekucję, skazany w ciągu nocy wyrzeźbił w.kawałku drewna Jej figurkę. Rankiem znaleziono przy skazańcu rzeźbę. Była tak piękna, że zdumieni doszli do wniosku, iż jest to znak bożego ułaskawienia i zwrócili skazanemu wolność. Dziękując Matce Boskiej za uratowanie życia ucieszony człowiek szedł w kierunku Reszla szukając po drodze dorodnej lipy, na.której mógłby postawić rzeźbę, jak poleciła mu Piękna Pani w widzeniu. Właśnie tutaj, gdzie stoi obecna bazylika, napotkał szukane drzewo.

Siedząc na stopniach ołtarza, wsłuchani w arcydzieła muzyki organowej oderwaliśmy się na chwilę od rzeczywistości. Po koncercie wzięliśmy udział w koncelebrowanej niedzielnej Mszy św. Z żalem, opuszczaliśmy to piękne, mazurskie Sanktuarium Maryjne.

Wzmocnieni duchowo, postanowiliśmy zmierzyć się z mrocznym miejscem z okresu II wojny światowej. Gierłoż – Wilczy Szaniec, tajna kwatera główna Hitlera. Patrząc na częściowo zniszczone, potężne bunkry i złożone dzień wcześniej świeże kwiaty w miejscu nieudanego zamachu na wodza III Rzeszy, zdaliśmy sobie sprawę z tego, że zła nie można lekceważyć…

Wzbogaceni o nowe przeżycia, mocniejsi wiarą, późną nocą wróciliśmy do rodzinnej parafii.

 

 

 

 

 
World's Top Web Hosting providers awarded and reviewed. Find a reliable green hosting service, read greengeeks review
Data - imieniny
Wtorek, 23 stycznia 2018 r.
imieniny: Ildefonsa, Rajmunda
Facebook
Obrazki z pielgrzymek
Kanonizacja
Jan Paweł II został ogłoszony świętym 27 kwietnia 2014 r.,
w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
Czas ucieka...
Odwiedziny
Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 
Statystyki
Użytkowników : 1989
Artykułów : 175
Odsłon : 206078